Antilop Vadisi

Antilop kanyonu ilmeden önce görülmesi gereken yerler listesine girmeyi fazlasıyla hak eden bir doğa harikası, ABD’nin Arizona eyaletindeki Page şehrinde bulunan kanyon kuzey Amerika’nın en önemli jeolojik alanlarından biri. Page bölgesi ABD tarafından tanınan ve en kalabalık halk olan Navaho yerlilerine ait topraklardır.

Navaho yerlileri kanyona “Tse bighanilini” (suyun kayalar arasından aktığı yer) adını vermiş. Şiddeti muson yağmurlarının ve rüzgârın yarattığı erozyonlarla oluşmuş bu fantastik doğa harikası, dikey ve sarmal şekilde olup, kumtaşı kayalarını, yumuşak, kıvrımlı ve karakteristik bir yapıya dönüştürmüştür. Yüksekliğin yer yer 40 metreye ulaştığı, bazı kısımların bir kişinin dahi güçlükle geçebileceği kadar dar olduğu kanyon, lower (alt) ve upper (üst) olarak iki bölümden oluşuyor. Alt kanyonda dar alanlar çok daha fazla ve birçok dik merdiven inip çıkmak gerekirken, üst kanyonun zemini daha düz ve dar alanları daha azdır. Ziyaret saatleri için en uygun saatler ise 11:00 ve 13:00 arası, güneş ışınlarının bu saatlerde dik gelmesi nedeniyle kanyonun içi en çok bu saatlerde ışık alıyor. Muhteşem ışık oyunları ile kızıldan mora kadar geniş bir renk yelpazesi kanyonun içinde muazzam fotoğraflar çekilmesi için en uygun ortamı sağlıyor. Dünyanın en çok fotoğrafı çekilen kanyonu olması ve Avusturalya asıllı fotoğrafçı Petre Lik tarafından Antilop kanyonunda çekilen “Phantom” adlı fotoğrafın 6.5 milyon dolara satılıp tüm zamanların en pahalı fotoğraflarından biri olması kanyonla ilgili çarpıcı detaylar arasında.

Antilop kanyonu, bireysel olarak gezilemiyor, sadece tur rehberleri eşliğinde gezilmesine izin var. Aniden ve şiddetli başlayan yağmurla kanyonun su ile dolması büyük bir tehlike yarattığından son 20 yıl içerisinde 68 kişinin hayatını kaybetmesi ve en son 1997’deki ani su baskını nedeniyle 11 kişinin hayatını kaybetmesinden sonra bireysel geziler tamamen yasaklanmış. Antilop kanyonunu görmek isteyenler önceden mutlaka bilet rezervasyonu yaptırmalı aksi halde bilet bulmak imkânsız hale gelebiliyor.

İklim şartları ve doğanın yeryüzündeki etkilerinin en çarpıcı hallerinden birinin gözlemlenebileceği çok özel yerlerden biri olan Antilop kanyonu eşsiz güzelliği ile doğa ve fotoğraf tutkunlarına büyüleyici bir atmosfer sunuyor.

 

1

Machu Picchu

Machu Picchu İnka uygarlığından tüm insanlığa bırakılmış en ikonik ve insanoğlunun elinden çıkmış e;

Petra Antik Kenti

Petra antik kenti, bugün Ürdün sınırları içerisinde Lut gölü ile Akabe körfezi arasında ki 100 km2 ;

Chichen Itza Kenti

Dünyanın yeni 7 harikasından biri olan Chıchen Itza (Çiçen itza), Maya tapınaklarının sonuncusu ve e;

Angkor Wat Tapınağı

Angkor Wat, Kamboçyanın Siem Reap şehrinin 5,5 kilometre kuzeyinde bulunan, 630 yıl hüküm sürmüş Khm;

Antilop Vadisi

Antilop kanyonu ilmeden önce görülmesi gereken yerler listesine girmeyi fazlasıyla hak eden bir doğa;

Sultan Ahmet Camii

İstanbul siluet ‘ nin en gözde tarihi eserlerinden birisi olan Sultan Ahmet Camii 1609 yılında büyük;

Yerebatan Sarnıcı

Güzide şehir İstanbulun yerli ve yabancı turist akınına uğrayan çok önemli tarihi eserlerden birisid;

Peri bacaları, Kapadokya ve Nevşehir

Kapadokya, peri bacaları, antik yerleşim yerleri ve yer altı şehirleri görülmeye değer eserler barın;

Galata Kulesi

İstanbul’un çok bilinen ve en iyi panoramik görüntülerinden birine sahip olan Galata Kulesi’nin yapı;

Ayasofya Müzesi

Ayasofya hiç şüphesiz dünya tarhinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gerek mi;