Kasımiye Medresesi

Kendine has havası, özgün mimarisi ve çok eskilere dayanan köklü tarihi ile hala ayakta kalmayı başarabilmiş tarihi eserleri ile Mardin adeta başka bir dünya.

700 Yıldan fazladır ayakta olan Kasımiye Medresesi, Mardin’deki tarihi yapıların en büyük ve en bilindik örneklerinden biri. Faal olduğu dönemlerde bölgenin en önemli eğitim merkezlerinden biri olan medresenin inşasına Artuklular döneminde başlanmış fakat Timur dönemindeki Moğol istilalarından dolayı yarım bırakılmış tamamlanması ise Akkoyunlu hükümdarı Cihangir oğlu Kasım döneminde gerçekleşmiş (1457-1502).

Kasımiye Medresesi Mardin’in güney batısında kadim Mezopotamya ovasına bakan cephesi ile açık planlı, iki kubbeli, tek avlulu ve iki katlı olup, yapıda iki mescit ve bir türbe bulunduğundan külliye görünümündedir. Kitabesi bulunmayan medresede 12 tanesi üst katta, 11 tanesi alt katta olmak üzere toplam 23 medrese odası (sınıf) vardır. Yöreye özgü sarı renkli düzgün kesme taş ve tuğladan yapılmıştır. Medrese 30 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliktedir. Plan özellikleri, taş işçiliği ve süslemeleri Asya’nın sembolizmi ile İslam tasavvufunun harmanlandığı bu nadide eserin Güney cephesindeki taç kapıdan girilen avlusunda bir çeşme ve büyükçe bir havuz bulunmaktadır. Medresenin batısında Şafiilerin kullandığı dikdörtgen biçimli, kubbeli mescit, Doğusunda Sünnilerin kullandığı mescit bulunmaktadır. Medresede hem fen bilimleri, astronomi hem tıp bilimi hem de dini ilimler okutulurmuş. Dersliğin üzerinde hangi bilime ayrıldığı simgelerle belirtilirmiş. Türbede ise Kasım Bey ile kardeşi Fatma Sultan yatmaktadır.

Medresede ki ince detaylardan biride Güneşin doğuşundan batmasına değin tüm dersliklerin gün ışığından istifade edebilmesidir, aynı zamanda dersliklerin kapı yüksekliği de 1 metreden biraz fazla olarak yapılmış bunun sebebi ise öğrencilerin hocalarının huzuruna girerken eğilerek tevazu ve saygıda kusur etmemelerini hatırlatmak içinmiş.

Suyun avludaki çeşmeden çıkıp havuza dökülmesine kadar izlenen yolun doğumdan ölüme kadar insan hayatını sembolize eden tasavvufi bir anlamı da vardır. Medreseyle ilgili çok ilgi çeken bir rivayette avlu duvarlarındaki kan izleri olduğu söylenen lekelerdir. Duvara su vurulduğunda ortaya çıkan izlerle ilgili söylene gelen ise oldukça trajik.

Kasım beyin kafası Timur tarafından bu avluda kesilmiş ve kız kardeşi bunu gördüğünde kanlı gömleği duvarlara vura vura ağıtlar yakmış ve bu lekelerde Kasım beyin kan izleri imiş. Ne derece doğrudur bilinmez ama en azından bu tip rivayetler eserlerin ilgi çekmesi ve merak uyandırması açısından her zaman olumlu sonuçlar vermekte ve daha fazla ziyaretçi çekmektedir, tabii bilinçli ve yapılara zarar vermemek koşuluyla.

Uçsuz bucaksız Mezopotamya ovasının adeta bekçiliğini üstlenmiş gibi duran Kasımiye Medresesi, mağrur ve ihtişamlı duruşuyla yüzyıllara meydan okumaya devam etmektedir.

 

0

Sultan Ahmet Camii

İstanbul siluet ‘ nin en gözde tarihi eserlerinden birisi olan Sultan Ahmet Camii 1609 yılında büyük;

Yerebatan Sarnıcı

Güzide şehir İstanbulun yerli ve yabancı turist akınına uğrayan çok önemli tarihi eserlerden birisid;

Ayasofya Müzesi

Ayasofya hiç şüphesiz dünya tarhinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gerek mi;

Süleymaniye Camii

Kanuni Sultan Süleyman tarafından, tahta çıkışının otuzuncu yıldönümünü kutlamak amacıyla 1550 – 15;

Kapalı Çarşı

İstanbul hiç şüphesiz dünyanın en eski ve en güzel şehirlerinden birisi. İnsanlık medeniyetlerinin ;

Sultan Ahmet Camii

İstanbul siluet ‘ nin en gözde tarihi eserlerinden birisi olan Sultan Ahmet Camii 1609 yılında büyük;

Peri bacaları, Kapadokya ve Nevşehir

Kapadokya, peri bacaları, antik yerleşim yerleri ve yer altı şehirleri görülmeye değer eserler barın;

Yerebatan Sarnıcı

Güzide şehir İstanbulun yerli ve yabancı turist akınına uğrayan çok önemli tarihi eserlerden birisid;

Galata Kulesi

İstanbul’un çok bilinen ve en iyi panoramik görüntülerinden birine sahip olan Galata Kulesi’nin yapı;

Ayasofya Müzesi

Ayasofya hiç şüphesiz dünya tarhinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gerek mi;