Nemrut Dağı

Adını Hz. İbrahim’i ateşe attıran Babil hükümdarı Nemrut’tan alan, Nemrut dağı, varlığı bilinmekle birlikte henüz ulaşılamamış kral mezarı, devasa heykelleri ve mimari kalıntıları ile tarihsel anlamda çok özel bir yere sahiptir. Buna birde eşsiz manzarası ve gün doğumu ile günbatımının Dünyadaki en güzel seyir yerlerinden biri olması da eklenince en ayrıcalıklı rotalardan biri olma özelliğini sonuna kadar hak etmektedir.

Toros sıradağlarının bir parçası olan Nemrut dağı 2150 metre yüksekliğinde Adıyaman ilinin Kahta ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Nemrut dağı heykel ve anıtları 1881 yılına kadar çobanlar dı9şında kimsenin haberdar olmadığı, 1881’de yol yapım çalışmaları sırasında görevli mühendis Charles Sester’in civarı dolaşırken ilgisini çeken kalıntılar ve ardından Almadan gelen bilim adamı Otto Puchstein ve ekibinin yaptığı ciddi araştırmalar ve çok sayıda eser toprak altından çıkarılmış ve kazılarda birde Grekçe kitabe bulunmuştur. 237 satırlık bu uzun kült yazıtı çözen araştırmacılar kalıntıların Kommagene uygarlığına ait olduğu ve Kommagene kralı I. Antiochos’un vasiyeti niteliğinde ki yazıtlar bu kutsal alan hakkında bilgiler e hükümler içermektedir. Kommagene, Yunancada “Genler Topluluğu” anlamına gelir. Antiochus anne tarafından Gerk, baba tarafından Pers krallığı ile bağlantılı, Grek ve Pers uygarlığının, inanç, kültür ve geleneklerinin birleştiği bir krallıktı. Antiochos, tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için, Helenistik dönemin en görkemli eserlerini yapmıştır. Kendisi için yaptırdığı 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çağındaki kral mezarı (Tümülüs) Dağın tepesine, küçük kırma taşların yığılmasıyla oluşturulmuştur (Tümülüs’ün içindeki asıl mezar odasına hala ulaşılabilmiş değildir).

Tümülüs, doğu, batı ve kuzey teraslar olmak üzere 3 terasla çevrilidir. Doğu terasında yaklaşık 10 metre yüksekliğinde ve sıralar halinde tahtlarına oturmuş, yüzleri güneşe dönük tanrıların heykelleri bulunmaktadır. Heykellerin kafaları yıkılmış, gövdeleri önünde sıralanmış haldedir. Heykel sırası bir Arslan ve Kartal heykeli ile başlar. Arslan yeryüzündeki gücü, Kartal ise göksel gücü temsil eder diğer heykeller ise Kommagene tanrıçası Fortuna, Zeus, Apollo, Herakles ve Kral Antiochos tur, ayrıca bir sunak ve kraliyet ailesi bireylerinin kabartma stelleri bulunmaktadır. Batı terasında da doğu terasındaki gibi gücü ve hâkimiyeti temsil eden dev heykeller, kralın tanrılar ile tokalaşma kabartmaları ve astroloji ile ilgili bir Arslan horoskop kabartması yer almakta. Arslan kabartmasının üzerinde ki ay ve yıldızlarda kralın tahta çıkış tarihi olan 7 Temmuz 62 tarihi okunmakta, ayrıca yapılan araştırmalar heykellerin ay takvimine göre belirli bir düzen içinde sıralandığını ortaya koymaktadır. Doğu terasında tahtlar batı terasında ise başlar daha sağlamdır. 237 satırlık kült yazıtta tahtların arkasında bulunmaktadır. Stel ve kaidelerin bulunduğu kuzey terası ise doğu ve batı teraslarını bir birine bağlayan 180 metre uzunluğunda tören yoludur.

1987 UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınan ve 1988’den beride eski kale, yeni kale, karakuş ve cendere köprüsünün de içinde bulunduğu 13.827 hektarlık bir milli park içinde bu bölge korunmaktadır.

2000 yıldır Nemrut’un sessiz bekçileri olan bu eserler tüm ihtişamları ile insanları büyülemeyi devam ediyorlar.

 

4

Sultan Ahmet Camii

İstanbul siluet ‘ nin en gözde tarihi eserlerinden birisi olan Sultan Ahmet Camii 1609 yılında büyük;

Yerebatan Sarnıcı

Güzide şehir İstanbulun yerli ve yabancı turist akınına uğrayan çok önemli tarihi eserlerden birisid;

Ayasofya Müzesi

Ayasofya hiç şüphesiz dünya tarhinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gerek mi;

Süleymaniye Camii

Kanuni Sultan Süleyman tarafından, tahta çıkışının otuzuncu yıldönümünü kutlamak amacıyla 1550 – 15;

Kapalı Çarşı

İstanbul hiç şüphesiz dünyanın en eski ve en güzel şehirlerinden birisi. İnsanlık medeniyetlerinin ;

Sultan Ahmet Camii

İstanbul siluet ‘ nin en gözde tarihi eserlerinden birisi olan Sultan Ahmet Camii 1609 yılında büyük;

Peri bacaları, Kapadokya ve Nevşehir

Kapadokya, peri bacaları, antik yerleşim yerleri ve yer altı şehirleri görülmeye değer eserler barın;

Yerebatan Sarnıcı

Güzide şehir İstanbulun yerli ve yabancı turist akınına uğrayan çok önemli tarihi eserlerden birisid;

Galata Kulesi

İstanbul’un çok bilinen ve en iyi panoramik görüntülerinden birine sahip olan Galata Kulesi’nin yapı;

Ayasofya Müzesi

Ayasofya hiç şüphesiz dünya tarhinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gerek mi;