Çakırağa Konağı

Geçmiş zaman evlerinin şiirselliğini, adeta günümüze taşımak istercesine bugüne değin ayakta kalmayı başarmış Çakırağa Konağı; Türk konak mimarisinin en özgün örneklerinden biri olması dolayısıyla önemli bir yapıdır. Ödemiş, Birgi de bulunan konak, 1771 – 1774 yılları arasında deri imalathaneleri bulunan, deri tüccarı Çakıroğlu sülalesinden Şerif Ali Ağa tarafından yaptırılmıştır. Gündelik Osmanlı yaşamının anlaşılması açısından önemlidir. Çevresi yüksek duvarlarla çevrili geniş bir bahçe içine yapılan konak, 3 katlı, U planlı ve dış sofalıdır. Konağın zemin katı hizmetlilerin, birinci kat kışlık, ikinci kat ise yazlık olarak yapılmıştır. Konağın zemin katı taş duvar örgülü, diğer katlar tamamen ahşap ve ahşap arası kerpiç dolgu tekniği ile yapılmıştır, konağın yapımında ünlü Osmanlı mimar ve ustalarının yanı sıra İtalyan ustalarda çalıştığı söylenir.

Konağa iki kapıdan girilir, ev halkı ve gelen konukları için, ikinci kapının hemen yanında samanlık damı ve karşısında ahır bulunur. Birinci kapının sağında ise kapıcı odası gelen konukları karşılamak için hemen yanında yapılmıştır, zemin katın pencereleri avluya açılır. Mutfak, misafir bekleme bölümü, hizmetli odaları ve ahırın bulunduğu zemin kattan, geniş trabzanlı ahşap merdivenlerle üst katlara geçiş sağlanır ikinci ve üçüncü katlarda dış sofalı plan uygulanmıştır, ikinci kat kışlık olarak düşünüldüğünden tavan daha alçak pencereler ise çift cam olarak yapılmış ve ısınması daha kolay hale getirilmiştir. Tüm odalarda şömine bulunmakta ve ısınma ihtiyacı bu şekilde karşılanmaktadır. Şömineler aynı zamanda estetik amaçlıda kullanılmak üzere son derece zengin süslemelere sahiptir. Ahşap tavan süslemeleri görülmeye değer bir şekilde süslenmiş, ahşap tavanlar çıtalarla bölünmüş ve her birinin, içine boyama tekniği ile meyve ve bitki motifleri resmedilmiştir. Sofada kafesli bir bölüm mevcuttur, abdest almak ve el yıkamak için üçüncü kata yani yazlık kata merdiven kapağı açılarak ulaşılır. Yazlık katın tavanları daha yüksek ve daha aydınlıktır, ikinci kat ile aynı planda yapılmıştır, daha gösterişli ve süslü olan üçüncü katın en büyük özelliği ise İstanbul ve İzmir odalarıdır. İlginç bir hikayesi olan bu odalar söylendiğine göre Çakıroğlu Şerif Ali Ağa’nın biri İzmirli diğeri İstanbullu olan iki eşi vardır ve eşleri memleket özlemi çekmesin diye İzmirli eşe Kadifekale den Konağın panoramik görüntüsünün yer aldığı duvar resmini yaptırmış, İstanbullu eşe ise Haliç’i içine alana bir İstanbul resmi yaptırmış. Çok ince düşünülmüş bu fikir hem o dönemin görüntülerini vermesi açısından hem de resim tekniği açısından oldukça önemli örneklerdir.

Rokoko üslubundan örnekler taşıyan, vitraylı pencereleri, duvar ve tavan süslemeleri, kalem işleri ve ahşap oymacılığı açısından eşsiz güzellikte, sanatsal ve mimari açıdan mükemmel detaylarla süslenmiş konağın çatısı ise kiremit kaplı geniş bir saçakla çevrilmiştir.

1950’li yıllara kadar konut olarak kullanılan daha sonra ise Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen yapı 1983 yılında çevresi kamulaştırılarak özgün mimari dokusunun korunması sağlanmış ve 1995 yılına kadar süren restorasyon çalışmalarından sonra 1995 yılında Müze-Ev olarak ziyarete açılmıştır.

Umarım ülkemizdeki geçmişten günümüze değin ayakta kalmayı başarmış tüm bu eski evler aynı özenle korunur ve yaşatılır. Gelecek; geçmişin güzel yansımaları ile birleştiğinde daha da anlamı hale gelecektir.

 

0

Sultan Ahmet Camii

İstanbul siluet ‘ nin en gözde tarihi eserlerinden birisi olan Sultan Ahmet Camii 1609 yılında büyük;

Yerebatan Sarnıcı

Güzide şehir İstanbulun yerli ve yabancı turist akınına uğrayan çok önemli tarihi eserlerden birisid;

Ayasofya Müzesi

Ayasofya hiç şüphesiz dünya tarhinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gerek mi;

Süleymaniye Camii

Kanuni Sultan Süleyman tarafından, tahta çıkışının otuzuncu yıldönümünü kutlamak amacıyla 1550 – 15;

Kapalı Çarşı

İstanbul hiç şüphesiz dünyanın en eski ve en güzel şehirlerinden birisi. İnsanlık medeniyetlerinin ;

Sultan Ahmet Camii

İstanbul siluet ‘ nin en gözde tarihi eserlerinden birisi olan Sultan Ahmet Camii 1609 yılında büyük;

Peri bacaları, Kapadokya ve Nevşehir

Kapadokya, peri bacaları, antik yerleşim yerleri ve yer altı şehirleri görülmeye değer eserler barın;

Yerebatan Sarnıcı

Güzide şehir İstanbulun yerli ve yabancı turist akınına uğrayan çok önemli tarihi eserlerden birisid;

Galata Kulesi

İstanbul’un çok bilinen ve en iyi panoramik görüntülerinden birine sahip olan Galata Kulesi’nin yapı;

Ayasofya Müzesi

Ayasofya hiç şüphesiz dünya tarhinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gerek mi;