Faberge Yumurtaları

Her biri sanat eseri değerinde ve koleksiyonların göz bebeği olan Faberge Yumurtaları, ilk olarak 1842’de Gustave Faberge tarafından yapılmış ve oğlu Peter Carl Faberge tarafından geliştirilerek teknik ve sanatsal açıdan mükemmelliğin doruğunda eşsiz tasarımlarla Rus mücevher sanatının en meşhur parçalarından olmuştur. 1846 yılında St. Petersburg’da doğan Carl Faberge, eğitimini Almanya da tamamlamış, döneminin en iyi ustalarıyla çalışmış, Londra, Floransa, Dresden, Paris gibi şehirlerde kraliyet koleksiyonlarını incelemiş ve 1870 yılında babasının atölyesinde çalışmaya başlamıştır. 1885’te Çar 3. Alexandr 20. Evlilik yıl dönümüne de denk gelen Paskalya da eşi Maria Feodorovna ya hediye etmesi için yapılan Faberge yumurtası o kadar ilgi çekip beğenilmiş ki her yıl Paskalya da bu sürprizli mücevher yumurtaların hediye edilmesi, gelenek haline gelmiş. 3. Aleksandr öldükten sonra yerine geçen oğlu son Çar 2. Nikolay da her paskalya da hem annesine hem de eşi Alexandra Feodorovna ya Faberge yumurtalarını hediye etmeyi sürdürmüş.

Yumurtaların en büyük özelliği, açıldığında her birinden sürpriz objeler çıkmasıdır. Kiminden resim çerçevesi, kiminden saat, kiminden kraliyet arabası, kiminden horoz gibi. Yumurtalar genellikle kaz yumurtası büyüklüğünde, mine işlemeli, değerli taşlarla süslenmiş rokoko ve art-nouveau gibi çeşitli tarzlarda yapılmış, olağanüstü incelikli işçiliğe sahip benzersiz tasarımlardır. 1816 - 1885 yılları arasında Romanov hanedanının son iki çarı 3. Alexandra ve 2. Nikolay için 53 adet yumurta yapıldığı bilinmekte, bunların bir kısmı Avrupa ve Amerikada ki özel koleksiyonlar ve müzelerde, bır kısmıda Kremlin müzesinde sergilenmektedir. 7 tanesinin ise nerede olduğu bilinmemektedir. İngiliz kraliyet ailesi, Danimarka kraliyet ailesi, Victor Vekselberg, Rotschild, Monaco kraliyet ailesi Faberge yumurtalarına sahip ailelerden bazılarıdır.

1917’de ki Rus ihtilalinde Romanov hanedanlığı yıkılmış, Faberge’nin de atölyeleri Bolşevikler tarafından kapatılmış ve üretimlerine son verilmiştir. Peter Carl Faberge ailesi ile birlikte Almanya ya göç etmiş ve 1920’de de Lozan da ölmüştür. 2007 yılında Faberge’nin varisleri 1951’de kaybettikleri isim hakkınıda alarak, faaliyetlerine yeniden başlamışlardır.

 

0

Notre Dame Katedrali

Notre Dame katedrali ışıklar şehri parisin ortasından geçen Sein nehrindeki Cite Adasının üzerinde b;

Çin Seddi

“Dünyanın Ejderhası” veya “Mor Hudut” olarakta bilinen yapı, UNESCO tarafından dünya mirasları liste;

Kurtarıcı İsa Heykeli

Kurtarıcı İsa heykeli dünya üzerinde sembolleşmiş, en büyük ve tanınan heykellerden birisidir. Port;

Tac Mahal

Taç Mahal, dünyanın en zarif ve en güzel eserlerinden birisidir, adeta taşa kazınmış bir aşk şiiri ;

Terra Cotta Savaşçıları

Terra Cotta, pişmiş toprak anlamına gelen italyanca bir kelimedir. Eski mısır uygarlıklarından itiba;

Sultan Ahmet Camii

İstanbul siluet ‘ nin en gözde tarihi eserlerinden birisi olan Sultan Ahmet Camii 1609 yılında büyük;

Peri bacaları, Kapadokya ve Nevşehir

Kapadokya, peri bacaları, antik yerleşim yerleri ve yer altı şehirleri görülmeye değer eserler barın;

Yerebatan Sarnıcı

Güzide şehir İstanbulun yerli ve yabancı turist akınına uğrayan çok önemli tarihi eserlerden birisid;

Galata Kulesi

İstanbul’un çok bilinen ve en iyi panoramik görüntülerinden birine sahip olan Galata Kulesi’nin yapı;

Ayasofya Müzesi

Ayasofya hiç şüphesiz dünya tarhinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gerek mi;